Reklama
  • Poniedziałek, 3 sierpnia 2015 (08:00)

    Marzena Kipiel-Sztuka i Andrzej Grabowski. Para z serialu "Świat według Kiepskich"

Jedni go kochają, inni nie znoszą. Jednak wszyscy zgodnie przyznają, że „Świat według Kiepskich” to fenomen. Najdłuższy serial komediowy w Polsce, a według niektórych źródeł również na świecie, w tym roku świętuje 16-lecie istnienia. W roli Ferdynanda Kiepskiego występuje Andrzej Grabowski (63), a jego żonę Halinkę gra Marzena Kipiel-Sztuka (49).

Aktorka po technikum budowlanym

– Idąc na casting, wiedziałam, że mam zagrać kobietę trochę starszą, niż byłam wtedy, ale „z niewygasłym seksem”. Włożyłam więc przyciasny biustonosz, za małą bluzkę z nieco za dużym dekoltem, zrobiłam sobie alfa i poszłam – opowiada pani Marzena.

Reklama

Był to dla niej telewizyjny debiut. Skończyła technikum budowlane w rodzinnej Legnicy, choć od razu wiedziała, że źle wybrała. Dyplom obroniła, ale obiecała komisji, że „nigdy nie wybuduje żadnego domu”. Na studia aktorskie zdawała kilka razy. Niestety, bezskutecznie.

– Zaczęłam wchodzić do teatru tylnymi drzwiami – wspomina aktorka. – Byłam suflerką, inspicjentką, adeptką. Szukałam teatru, który przyjmuje ludzi bez szkoły – mówi. Gdy zaczęła grać Halinkę Kiepską, była po rozwodzie z Konradem Sztuką (reżyser cyklu „Na stojaka” w HBO, zmarł w lutym tego roku). Przeżyli razem 10 lat, ale aktorka nie potrafiła pogodzić kariery z życiem prywatnym.

Później przez kilka lat związana była z Mariuszem Piesiewiczem, operatorem pracującym przy „Świecie według Kiepskich” (zmarł nagle na planie). Drugim mężem pani Marzeny był Przemysław Buksakowski. Burzliwy związek też zakończył się tragicznie. Mąż aktorki zmarł w 2009 roku na zawał serca.

W przeciwieństwie do pani Marzeny, dla której rola Halinki Kiepskiej była jedyną szansą na zaistnienie, dla uznanego krakowskiego aktora Andrzeja Grabowskiego przez długi czas była udręką. Bardzo szybko pożałował udziału w produkcji, z której śmiali się koledzy po fachu, ale po latach pogodził się z tym, że dla większości widzów na zawsze pozostanie Ferdkiem Kiepskim. W jednym z wywiadów przyznał nawet, że polubił swojego bohatera.

Prywatnie Andrzej Grabowski przez wiele lat był mężem aktorki Anny Tomaszewskiej (znanej m.in. z roli Hanny Janickiej w serialu „Julia”), z którą ma dwie dorosłe już córki, Zuzannę (32) i Katarzynę (24), które zawodowo poszły w ślady rodziców.

Po rozwodzie z pierwszą żoną w 2009 ponownie zawarł związek małżeński – z 18 lat młodszą charakteryzatorką filmową, Anitą Kruszewską.

MH

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.